طريق دعا، توسل و گسترش آگاهي‌ها

پرسش (149):
سلام علیکم. ضمن تشکر از استاد بزرگوار و همه عزیزان زحمت‌کش در این سایت جهت اطلاع رسانی بهتر. سؤالاتی از محضر استاد دارم که در صورت امکان پاسخ بفرمایید. در سؤالی که سابقاً از محضرتان داشتم، نکاتی را فرموده بودید که برای روشن‌تر شدن مطلب سؤال خود را عرض می‌کنم.
1ـ فرموده بودید که باید پیوسته دعا کرد و از خدا خواست ولی او را خواستار شد...
اینک سؤال: 1ـ بفرمایید چگونه دعا کنم و چه بگویم؟
2ـ فرمودید: توسل منظم به پیامبر صلوات الله علیه...
سؤال: راه توسل چگونه است؟
3ــ فرمودید: گسترش آگاهی‌ها...
سؤال: چگونه؟ و همچنین اگر توضیح دیگری صلاح می‌دانید بفرمایید. سپاسگزارم
پاسخ:
دعا به گونه‌اي که وقت و زمان خاصي نداشته باشد، بلکه هرگاه از انجام واجبات مانند عبادت‌هاي واجب، کار واجب، مطالعه واجب فراغت يافتيد، دعا کنيد. وقت قدم زدن و راه رفتن، گاه خوردن، پيش و پس از خوابيدن، گاه نشستن در اتوبوس يا تاکسي يا...، بالاخره زمان را از دست ندادن و آن را با دعا پر کردن.
در دعا بايد همه چيز را از خدا بخواهيم؛ از کوچک‌ترين تا بزرگترين. هم دنيا را بايد از خدا خواست و هم آخرت را. هم علم را و هم عمل را، هم شوق به علم و عمل بلکه شوق به خواستن را.
ولي همه اين‌ها بايد مقدمه خواسته‌ي اصلي باشد. يعني بايد يک خواسته و مطلوب داشته باشيم که همه‌ي خواسته‌هاي ديگرمان مقدمه و زمينه آن يک خواسته و طلب باشد و آن خود اوست.
اگر به خاطر ناتواني از فهم، نمي‌توانيم او را به‌طور جدي بخواهيم، به اشاره بخواهيم که «اللهم اجعل محياي محيا محمد و آل محمد و مماتي ممات محمد و آل محمد.» اين اشاره به آن طلب يگانه است.
2ـ يکي از خاندان پيامبر [عليهم السلام] را بر حسب نياز يا بر حسب آگاهي خود انتخاب کردن و در همه‌ي کارها او را مد نظر داشتن و با او حديث نفس کردن و در حضور او خود را ديدن و او را ستودن و يکي از توسلات مأثور را قرائت کردن.
3ـ از دو راه به اين کار بايد اقدام کرد: يکي مطالعه‌ي بسيار، به گونه‌اي که بيشترين اشتغال يا اشتغال اصلي، مطالعه‌ي معارف الهي و تفاسير آن باشد. دوم، تفکر و تدبر در همه چيز و پرهيز از سطحي‌نگري.
و توضیح بیشتر...
خدمت به بندگان خدا، رفع مشکل از خلق در حد توان و اظهار محبت صادقانه به اولياء او، کليد ورود در حوزه‌ي بندگي و حضرت ولايت است. موفق باشيد.