ارتقاء فکری مردم، دستاورد انقلاب در چهل سالگی

 
 

ارتقاء فکری مردم، دستاورد انقلاب در چهل سالگی

گفتاری از استاد حسینی شاهرودی به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی (1397)

1ـ انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام رضوان الله تعالی علیه از خطوط قرمز مستکبران جهان که هر کدامشان بزرگتر از هر یک از مستکبران طول تاریخند که در مقابل انبیا قرار داشتند، عبور کرد. یعنی مستکبرانی که در عصر و زمان ما هستند، هر کدامشان هزار برابر از فرعون، نمرود، شداد و مانند آنها گردن کلفت‌تر، قدرتمندتر و مستکبرتر هستند. انقلاب اسلامی از خطوط قرمز آن‌ها عبور کرده؛ هم از خطوط قرمز شرق و هم از خطوط قرمز غرب.

اگر الطاف خاص الهی نبود، با این اتفاقی که در میان مستکبران جهان، شرقی و غربی و اذناب آنها وجود داشت، باید انقلاب اسلامی را در شش ماه اول جمع می‌کردند، ولی خدا نخواست. حقیقتاً آنچه در انقلاب اسلامی رخ داد، مصداق تام و تمام کریمه «یریدون لیطفئوا نورالله بافواههم والله متم نوره» است, آنها می‌خواستند و برحسب شواهد و علل طبیعی می‌توانستند انقلاب را جمع کنند و حتی بعد از پیروزی‌اش به گونه‌ای آن را جمع کنند که حتی نامی هم از آن باقی نماند. ولی خدا نخواست و خدا به ما و به همه ملت و به همه مستضعفان ـ نه مسلمانان ـ و نه مستضعفانی که الان هستند، بلکه مستضعفانی که ۱۰۰ سال آینده می‌خواهند متولد شوند و زندگی کنند، لطفی کرد که نشان داد که در مقابل قدرت اهریمنان به لطف الهی و به اذن الهی می‌توان ایستاد.

کار بزرگی که اگر بخواهیم تشبیه کنیم، همانند نهضت انبیاست؛ هر کدام از انبیا مخصوصاً انبیایی که نهضت جهانی داشتند.

2ـ انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی علی‌رغم همه آنچه که درباره ضعف‌ها و نقص‌های آن گفته می‌شود که برخی از آنها هم درست و حق است، اما تحولی را در حوزه فکر، اعتقاد، علم و رفاه اجتماعی در کشور ما ایجاد کرده که بیشتر از همه تحولات اعتقادی، علمی و رفاهی است که در طول تاریخ ایران انجام شده. کاری را انجام داده که امروز نه فقط روستاییان، ضعفا و فقرا آدم حساب می‌شوند بلکه آدم مدعی هم هستند. یعنی به جایی رسیدند که نه فقط حرف زور و ظلم و حرف باطل را گوش نمی‌کنند بلکه طلبکارانه در مقابل همه می‌ایستند. این اگرچه اگر به افراط برود، ضرر و زیان آن زیاد است ولی بالاخره ما مردمی که اگر یک نفر یک آژان ژاندارمری (که در آن موقع به آن امنیه می‌گفتند) در روستا که می‌آمد همه وحشت می‌کردند. این ملت تحول عمیق و اساسی پیدا کرد.

3ـ در طول این ۴۰ سال هر جور نقشه‌ای که شیاطین می‌توانستند برای تضعیف و از بین بردن انقلاب بکشند، کشیدند و به لطف الهی انقلاب دوام پیدا کرده. به‌گونه‌ای که به دوران بلوغ خود رسیده. ما از آینده خبر نداریم اما آنچه که ما در این یک سال اخیر دیدیم، نشان دهنده این است که این انقلاب از جهات مختلف و مردمی که انقلاب کردند آن هم از جهات مختلف به بلوغ فکری، عقلی و تدیبر رسیدند و وقتی امروز [راهپیمایی] ۲۲ بهمن را داشتیم که همه دنیا با این فشارهای اقتصادی، روانی، ترورهای اعتقادی و روانی که در جامعه ایجاد کردند، انتظار داشتند جامعه به هم بریزد. مخصوصاً بعد از اینکه به لحاظ اقتصادی ارزش پول ملی یکباره کاهش بسیار بدی پیدا کرد. اصلاً هیچ کس انتظار نداشت که جامعه امن و آرام باشد و زندگی طبیعی و عادی خود را داشته باشد.

اما الحمدلله به لطف خدای متعال و با برکات امام امت و مقام معظم رهبری و هدایت‌ها و تدبیرهای عالمانه و الهی مقام معظم رهبری، ملت به جای رسیده که در عین حال که معترض است و در بسیاری از موارد شکوه دارند ولی می‌دانند که حفظ اسلام، ایمان، استقلال و مملکت‌شان در حفظ جمهوری اسلامی است. ما در ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی به یک دستاورد رسیدیم که آن ارتقاء فکری مردم است که در هیچ کجای دنیا وجود ندارد. هر کجای دنیا چنین فشاری به آنها وارد شود، نه فقط مملکتشان را تجزیه می‌کنند بلکه همدیگر را تکه پاره می‌کنند ولی در کشور ما با این همه دشمنان گردن کلفت و ابلیس صفتی که ما داریم، الحمدالله ایستادگی کردیم.

ان‌شالله که آثار و برکات این چهل سالگی که بلوغ انقلاب اسلامی و مردم و پیروان و علاقه‌مندان جمهوری اسلامی است، دوام پیدا کند و از این به بعد دیگر انتظار ولادت‌های صد ساله را باید داشته باشیم. آن برنامه ۵۰ ساله که مقام معظم رهبری ارائه کردند ان شاء لله که به نتیجه برسد. لکن شرایطی دارد که یکی از آنها این است که نظارت و بازرسی باید به‌گونه‌ای باشد که متخلف از تخلف کردن وحشت داشته باشد. اگر توانستند چنین نظمی را ایجاد کنند به‌گونه‌ای که متخلف برای تخلف کردنش خوف و رعب در دلش بیفتد، این هم به نفع متخلف است که تخلف نمی‌کند و هم به نفع مردم است که کسی آنها را اذیت نمی‌کند.

تعبیری که در آیه کریمه آمده است که «اعدوا لهم مااستطعتم من قوه» این تعبیر «لهم» را برای کفار، ضد دین و ضد انقلاب می‌گوید که شما هرچه توان داریم ـ که به نفع آنهاست ـ برای آنها قدرتی ایجاد کنید که آنها بترسند از اینکه تخلف کنند و بی‌نظمی ایجاد کنند. این ترس را باید جمهوری اسلامی ایجاد کند. ایجاد کردن این ترس برای یک عده محدودی سبب آرامش و لذت و خوبی و خوشی اکثریت قریب به اتفاق مردم خواهد شد.