در ماه مبارک رمضان حتماً دعای جوشن کبیر بخوانید

 
 
در ماه مبارک رمضان حتماً قرار بگذارید که دعای جوشن کبیر را حداقل چند بار بخوانید
گزیده درس حکمت صدرا ـ دوره دکتری 97 ـ جلسه هفتم
 

? در ماه مبارک رمضان حتماً قرار بگذارید که دعای جوشن کبیر را حداقل چند بار بخوانید. دعای جوشن کبیر برای همیشه است.

? هر که می‌خواهد صفات خدای متعال و تفاوت‌های تحلیلی آن‌ها را بشناسد، اولاً این دعا را به‌عنوان دعا بخواند و ثانیاً هر کسی که درباره اسماء و صفات خدای متعال تحقیقی نوشته، باید آن را مطالعه کند. این دعا بخشی از اعتقادات ماست.

? فرض کنید ما به‌جای خواندن دعای جوشن کبیر دست یک فقیر را گرفتیم. ثواب این کار خیلی زیاد است اما اگر تا روز قیامت آن را به اثر دعای جوشن کبیر تبدیل کنند، پوست از سرمان کنده می‌شود. آن یک خاصیت و ظهور در وجود ما دارد و این خاصیت دیگری دارد. بنابراین هیچ‌کدام جای دیگری را نمی‌گیرد.

? بنا را بر این بگذاریم که در شب‌های ماه مبارک رمضان وقت فراغت را برای خودمان پیدا کنیم و به خواندن این دعا با دقت و تأمل اختصاص بدهیم. مخصوصاً با این دقت که وقتی می‌خوانیم، ببینیم چرا برخی از این اسماء تکراری است. از نگاه ما خیلی از این اسماء تکراری است. نمی‌شد به شکل دیگری گفته شود که تکراری نباشد یا ایهام تکرار نداشته باشد؟

? ثانیاً هریک از این اسماء را که می‌خوانیم باید توجه داشته باشیم که هویت و حقیقت این اسم اولاً در وجود ما موجود است و ثانیاً باید ظاهر شود؛ یا به اختیار یا به اضطرار. ولو این‌که برای ما قابل تحمل نباشد و تا هنوز خدا به ملائکه عماله نگفته است که این گره‌ها را از وجود ما باز کنند، مخصوصاً در ماه رمضان ان شاء الله گره‌ها را باز کنیم.