این مجموعه شامل گفتارها و بیاناتی است که به صورت مناسبتی توسط استاد محترم ایراد شده‌اند

(1) اگر ماه رمضان نبود...

حسینی شاهرودی، سیدمرتضی حسینی شاهرودی، طهور، گفتار، بیانات، ماه مبارک رمضان 1435، دعا

اگر ماه مبارک رمضان نبود، بسیاری از کمالات انسان‌ها و سایر موجودات ـ اینجا نمی‌خواهم بگویم کدام موجودات ولی فی الجمله تمام موجودات، ماسوی الله، حتی اسماء و صفات خدا، ملکوتیان، جبروتیان تا انتهای جهان طبیعت ـ به فعلیت نمی‌رسید.

 

ادامه مطلب...

(2) دعا تنها راه است

حسینی شاهرودی، ماه رمضان، دعا

انسان فقیر و عین فقر است، از استنادش به خدای متعال فهمیده که باید دنبال خیر برود و آن را می‌طلبد و در طلبش هم توقف ندارد و به کم راضی نمی‌شود، بنابراین به‌دست آوردن کمالات از راه‌های متعارف عرفی امکان پذیر نیست. راهش فقط دعاست.

ادامه مطلب...

(3) دعا سبب تقویت، اشتداد، بسط و انبساط نفس

حسینی شاهرودی، ماه رمضان، دعا

 

فقرا همان اندازه به دعا احتیاج دارند و باید دعا كنند كه اغنیاء. شُرفا همان اندازه به دعا نیاز دارند كه افراد فرودین و خاك‌نشین نیاز دارند. عالمان به دعا نیازمندند، جاهلان نیز؛ صحیح و سالم نیازمند است، مریض و علیل نیز. هر كسی به هر گونه‌ای که هست، مانند سایر خلق به دعا نیازمند است.

 

 گفتارهای ماه مبارک رمضان

درس سوم؛ 10/ 4/ 93 مطابق با شب چهارم رمضان المبارک 1435

ادامه مطلب...

(4) دعا، خودْ اجابت است

حسینی شاهرودی

 

حرف حساب این است که آن‌چه که در ادعیه از خدای متعال می‌خواهیم، بدون استثنا به اجابت می‌رسد و شک و تردیدی در آن نیست و به همان‌گونه‌ که گفته شد، اجابت آن قطعی و ضروری است

ادامه مطلب...

زیر مجموعه ها

در سال 1381 شمسی استاد محترم طی چند جلسه به شرح بخشی از حدیث عنوان بصری پرداختند.

نقش نهضت کربلا در وصول به توحید

گفتارهای ماه صفر 1439

استاد محترم در شب‌های دهه اول محرم 1399، طی 5 جلسه در مسجد 14 معصوم ابرسج شاهرود به بحث و بررسی اهداف و عوامل نهضت حسینی در کربلا از نگاهی دیگر پرداخته‌اند.