آیت الله رئیسی؛ الگوی جدیدی از ریاست جمهوری

آیت الله رئیسی؛ الگوی جدیدی از ریاست جمهوری
 

آیت الله رئیسی؛ الگوی جدیدی از ریاست جمهوری

گذری بر ویژگی‌‌های رئیس جمهور فقید به بیان استاد حسینی شاهرودی

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

ریاست محترم جمهوری‌مان، آیت الله رئیسی به ملأ اعلی سفر کردند. لطف و رحمت خدای متعال نصیب و روزی‌شان باشد. با انبیا و اولیا محشور باشند و ان شاء راهشان هموار و پر روهرو باشد.

آیت الله رئیسی به عنوان رئیس جمهور ویژگی‌هایی داشتند که اجتماع آن‌ها در یک نفر نشان‌دهنده کمالات بسیار زیاد و کم‌مانند و بی‌نظیر یا کم‌نظیری است.

یکی از آن‌ها مظلومیت ایشان است که از شهادت و رحلتشان بسیار بزرگ‌تر است.

دومین ویژگی‌ آیت الله رئیسی رحمت الله و رضوانه علیه، این است که از هر حق شخصی که بر گردن دیگران داشت، گذشت. در همان اوان ریاست جمهوری از بسیاری که باید گله می‌کرد، از بسیاری که باید تذکر می‌داد و بسیاری را که باید توبیخ می‌کرد، از حق شخصی‌اش گذشت و بنابر نقل فرمودند که برایتان طلب مغفرت می‌کنم. این کار ویژه است، کم مانند است و کم نظیر.

یکی دیگر از ویژگی‌های آیت الله رئیسی کار جهادی و بی‌وقفه است؛ خستگی نداشتن، اوقات فراغت نداشتن، تفریح نداشتن. این از اختصاصات ایشان است در مقام ریاست جمهوری. مملکت را به حال خود رها کردن، مربوط به دیگران بود. ایشان که رحمت خدای متعال بر او باد، کار جهادی بی‌مانندی انجام دادند، به‌گونه‌ای که استراحتش مربوط به اوقاتی بود که در سفرها و بین راه استراحت می‌کرد.

یکی دیگر از ویژگی‌های ایشان ولایت‌پذیری ایشان بود که تقریباً در میان ریاست جمهوری‌های گذشته بی‌مانند است. وقتی می‌گوییم ریاست جمهوری‌های گذشته، از سال 68 به بعد مد نظر است و الا در دوران قبل از آن، مقام معظم رهبری که ریاست جمهوری را به عهده داشتند، همان زمان هم از جهات عدیده شخصیت استثنایی و منحصر به فرد بودند. اینک در دوران رهبری هم به تمام معنا و از جهات متعدد هم‌نظیر و هم‌ردیف نداشتند. ایشان [مقام معظم رهبری] استثناست.

در میان ریاست جمهوری‌های بعد از سال 68 آیت الله رئیسی از جهت ولایت‌پذیری هم منحصر به‌فرد است. کسی به این درجه از ولایت‌پذیری و تسلیم بودن نسبت به مقامِ رهبر و مولای خودش تقریباً ما سراغ نداریم، بلکه تحقیقاً سراغ نداریم.

ویژگی‌ دیگر آیت الله رئیسی مردمی بودنش بود. دیدارهایی که در اقصی نقاط کشور داشت، اولاً مشکلات را از نزدیک می‌دید، در رفع آن بسیار می‌کوشید. از این‌ها گذشته، خودِ دیدن مردم و ملاقات با مردم و مردم را بنده خدا به حساب آوردن، انسان عالی و متعالی به‌حساب آوردن و بین آن‌ها و اغنیا و خواص و مانند آن‌ها فرق نگذاشتن و به دیدار آن‌ها بلکه زیارت آن‌ها شتافتن، از کارهای اولیای خداست که الحمد لله ایشان به‌خوبی داشتند.

از همه این‌ها مهم‌تر ریاست جمهوری آیت الله رئیسی ولو کوتاه بود و حتی به یک دوره کامل هم نرسید، اما یک الگوی جدیدی از ریاست جمهوری، از مسؤولیت‌پذیری، از فعالیت جهادی ارایه کرد که مشابهش قبل وجود نداشت یا اگر قبل اندکی هم وجود داشت، آمیخته برخی از حواشی بود که آن حقیقت کار جهادی را مورد تردید قرار می‌داد.

خداوند او را با انبیا و اولیا مخصوصاً با خاتم انبیا صلی الله علیه و آله و سلم و ائمه معصومین و اهل بیت پیامبر علیهم الصلات و السلام محشور کند. در روح و ریحان باشد و مردم هم به پاس و قدردانی از زحمات متعدد آیت الله رئیسی هم در مقام ریاست جمهور و هم قبل از آن راه او را ادامه دهند و شخصی را روی کار بیاورند و رأی بدهند در انتخاباتی که به‌زودی انجام می‌شود که در مسیر او باشد. افرادی را انتخاب کنند که غم مردم غم خودشان باشد و درد مردم درد خودشان باشد.